Teater PRA

Kevadine ärkamine

Korraldaja Vaba Lava SA

Lavastus “Kevadine ärkamine”

Prantsuse päritolu belgia lavastaja Armel Rousseli „Kevadine ärkamine“ põhineb saksa tuntud ning vastuolulise näitekirjaniku Frank Wedekindi samanimelisel näidendil, mille teemaks on seksuaalsuse tärkamine, tabud, alateadlikud hirmud ja ihad. Kuigi näidendi esmalavastus toimus enam kui 100 aastat tagasi, on selle teose temaatika Armel Rousseli arvates jätkuvalt aktuaalne, värske ning intrigeeriv. Lavastaja on Wedekindi juurde ikka ja jälle tagasi pöördunud. Lavastus, mis valmib koosloome meetodil, kaasab kümmekond näitlejat Prantsusmaalt, Belgiast, Šveitsist ja Jaapanist ning kunstilist meeskonda Belgiast ja Eestist. Lavastusele on plaanitud 2018/2019 hooajaks järg „Kevadine ärkamine 2.0“ koostöös eesti kunstnikega.

Teos “Kevadine ärkamine”

Lugu põhineb 1891. aastal Saksamaal ilmunud Frank Wedekindi samanimelisel näidendil. Lugu, mis leiab aset XIX sajandi lõpul Saksamaal, räägib puberteediealistest noortest, kes on avastamas iseennast ja oma seksuaalsust. Originaalnäidend keelati Saksamaal pea sajandiks ära, kuna see käsitleb tabuteemasid abordist enesetapuni. See on erutav segu moraalsusest, seksuaalsusest ja rock’n’rollist.

2007. aastal pälvis “Kevadine ärkamine” 8 Tony auhinda, muu hulgas parima muusikali, lavastuse, stsenaariumi ja muusika eest. Muusikali Londoni-lavastus võitis 4 Laurence Olivier’ auhinda (sealhulgas ka kui parim uus muusikal). Esimest korda lavastati seda muusikali Off-Broadwayl 2006. aastal (mängiti 2009. aastani, kokku 888 korda) ja 2009. aastal Londonis. Muusikali CD, mille andis välja plaadifirma Decca Broadway, võitis 2008. aastal parima muusikalishow’ eest Grammy auhinna.

Eestis on varem “Kevadist ärkamist” mänginud (küll muusikalina) NUKU teater 2012. aastal.

Armel Roussel

Armel Roussel on prantsuse päritolu belgia teatrilavastaja. Ta on tegev teatrikompaniis Utopia 3, samuti on ta teatripedagoog Belgia Riikikus Etenduskunstide Kõrgkoolis (INSAS). Armel Roussel on regulaarselt viinud läbi töötubasid ja kursuseid Belgias, Prantsusmaal, Šveitsis, Senegalis, Rumeenias ja teistes maades. Alates 1996. aastast kuni käesoleva ajani on ta teinud kokku 24 lavastust Belgia, Prantsusmaa, Portugali, Hispaania, Šveitsi ja Kanada teatrites. Oma lavastuste eest on Roussel pärjatud arvukate teatriauhindadega.

Foto: Nicolas Hubert

Esietendub Vaba Lava kuraatoriprogrammis 10. aprillil 2018 kell 19.00 Vaba Lava suures saalis.

Dramaturg ja lavastaja: Armel Roussel

Lavastaja assistent: Julien Jaillot

Valguskunstnik: Amélie Géhin

Helikunstnik: Pierre-Alexandre Lampert

Kostüümikunstnik: Coline Wauters

Valdkondadevaheline koostöö: Nathalie Borlée

Tehnikajuht: Rémy Brans

Produtsent: Gabrielle Dailly

Lava- ja kostüümikujundus: Ateliers du Théâtre National Wallonie-Bruxelles

Laval: Nadège Cathelineau, Romain Cinter, Thomas Dubot, Julien Frege, Amandine Laval, Nicolas Luçon, Florence Minder, Julie Rens, Sophie Sénécaut, Lode Thiery, Sacha Vovk, Uiko Watanabe, Judith Williquet.

Kaasprodutsendid: The National Theater of Belgium, the Haute-Normandie Center for Dramatic Art ja Vaba Lava.

Ajakava

 • T 10.aprill 2018 Kell:19:00

  Esietendus Eestis.
 • K 11.aprill 2018 Kell:19:00

  Vestlus osalistega
 • N 12.aprill 2018 Kell:19:00

Osta Piletilevist

Osalised

 • Lavastaja ja dramaturg Armel Roussel
 • Lavastaja assistent Julien Jaillot
 • Valguskunstnik Amélie Géhin
 • Helikunstnik Pierre-Alexandre Lampert
 • Kostüümikunstnik Coline Wauters
 • Valdkondadevaheline koostöö Nathalie Borlée
 • Tehnikajuht Rémy Brans
 • Produtsent Gabrielle Dailly
 • Lava- ja kostüümikujundus Ateliers du Théâtre National Wallonie-Bruxelles
 • Kaasprodutsendid The National Theater of Belgium, the Haute-Normandie Center for Dramatic Art ja Vaba Lava

OSADES: Nadège Cathelineau, Romain Cinter, Thomas Dubot, Julien Frege, Amandine Laval, Nicolas Luçon, Florence Minder, Julie Rens, Sophie Sénécaut, Lode Thiery, Sacha Vovk, Uiko Watanabe, Judith Williquet.